אירוע מורשת בנינו בשבילם לציון 15 שנים למלחמת לבנון השניה, נערך בהיכל התרבות במעלות תרשיחא


הטקס  שנערך זו הפעם ה 8, היה השנה בסימן ערבות הדדית וסולידריות חברתית * סגן הרמטכ"ל אייל זמיר: "המלחמה הביאה איתה הרתעה עמוקה ושקט מתמשך אך יחד עם זאת הבעיה בלבנון עדיין קיימת"  * ראש העיר ארקדי פומרנץ: " העיר מעלות תרשיחא כמו יישובים נוספים, עמדה במוקד החזית כאשר נורו לעברה במהלך המערכה לא פחות מ 300 רקטות, מתוכן כשליש זוהו לצערנו כפגיעות ישירות. ירי  שגרם לאבדות בנפש וברכוש " *

אירוע "מורשת בנינו בשבילם" לציון 15 שנה למלחמת לבנון השניה במתכונת של יום עיון ומעגלי שיח, נערך השבוע בהיכל התרבות מעלות תרשיחא. האירוע שנערך זו כבר השנה ה 8, היה בסימן ערבות הדדית וסולידריות חברתית. באירוע נטלו חלק: בני המשפחות השכולות, סגן הרמטכ"ל האלוף אייל זמיר , ראש העיר המארחת ארקדי פומרנץ, האלופים במיל': אליעזר שקדי ויצחק בריק, יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם,  מנכ"ל עיריית מעלות תרשיחא אל"מ במיל' אמנון אשל אסולין, הכתב הצבאי של עיתון ידיעות אחרונות יוסי יהושוע,  ראשי מועצות, בני נוער, חיילים ומפקדים. במבואת האולם הוצבה תערוכה לזכר הנופלים במערכה.

האירוע "בשבילם" נוצר לראשונה בעקבות פניה של אב שכול ממשפחת צמח ששכלה את בנה עוז ז"ל, לוחם בשיריון שנפל במערכה ואף קיבל צל"ש אלוף פיקוד הצפון. האב פנה בבקשה לד"ר אורנה שימחון מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך לארגן אירוע או יום עיון ע"מ לשמר את המלחמה הזו בתודעת הציבור. ד"ר שמחון הרימה את הכפפה ובסיוע מינהל חברה ונוער במשרד החינוך תוך שיתוף פעולה עם משרד הביטחון אגף משפחות והנצחה, ארגון יד לבנים, המרכז לשלטון מקומי וגורמים נוספים, הפך מאז האירוע החשוב הזה למסורת מבורכת.

סגן הרמטכ"ל האלוף אייל זמיר אמר במהלך דבריו: " המלחמה הזו הביאה איתה הרתעה עמוקה ושקט מתמשך, יחד עם זאת הבעיה בלבנון עדיין לא באה על סיומה, האויב ממשיך להתעצם ולשפר את יכולותיו, עלינו להמשיך ולהפיק את לקחי המלחמה, אנו בצה"ל נגיע לכל מערכה מוכנים בכל רגע ובכל זירה עם יכולות שיפתיעו את הצד השני. גם חיזבאללה וגם מדינת לבנון ישלמו מחיר גבוה. הנשק הסודי של צה"ל זה לא עוד טנק חזק ומשוכלל או מטוס מתקדם, אלא האיכות המצוינת של בני הנוער, הלוחמים והמפקדים שלנו".

ראש העיר המארחת מעלות תרשיחא ארקדי פומרנץ העלה על נס את המחיר הכבד ששילמה המדינה ובני המשפחות השכולות עת נפלו במערכה הכבדה 121 חללים ו 44 אזרחים שמצאו את מותם במהלך ירי תלול מסלול מתמשך על העורף. ראש העיר ציין במהלך דבריו את החייל מרדכי מוטי בוטבול ז"ל,  בן העיר מעלות תרשיחא שנפל במלחמה וגם שלושה אזרחים צעירים מתרשיחא שנהרגו במהלך נפילת רקטות על העיר ב 2006: שנאתי שנאתי, אמיר נעים ומוחמד פאעור ז"ל. אלפי הקטיושות והטילים שנורו אל יישובי הצפון הרגו ופצעו  מאות אזרחים, יהודים וערבים, ותיקים ועולים חדשים, צעירים וזקנים. רסיסי המוות אינם מבחינים בין דם לדם. ביום הזיכרון הזה נזכור וננצור עמוק בליבנו את חללי מלחמת לבנון השנייה. זו הזדמנות להכיר את סיפור חייו של כל אחד ואחת מן מהנופלים בפעילות בית-ספרית לזכרם, לערוך מפגשים עם בני משפחותיהם ולבקר באנדרטאות הנצחה ברחבי הארץ. יהי זכרם של הנופלים והנופלות במערכה הכבדה ברוך".

 

תמונות:

  1. ראש העיר ארקדי פומרנץ נושא דברים במהלך הטקס
  2. סגן הרמטכ"ל האלוף אייל זמיר נושא דברים במהלך הטקס
  3. ראש העיר עם אליס בוטבול, אמו של החייל מוטי מרדכי בוטבול ז"ל שנפל במלחמת לבנון השניה
  4. מראה כללי של הקהל במהלך הטקס בהיכל התרבות מעלות תרשיחא

קרדיט תמונות:

אילן אוחנה

דוברות והסברה עיריית מעלות תרשיחא