מחלת הלישמניה העורית ("שושנת יריחו")

תאריך 20/08/2018
לאחרונה הופיעו באמצעי התקשורת פרסומים שונים אודות מחלת הלישמניה, חלקם הציגו מידע חלקי בלבד. לאור זאת מובא הסבר תמציתי בנושא. 

מחלת הלישמניה העורית ("שושנת יריחו") נגרמת על ידי טפילי הלישמניה אשר מועברים לבני האדם מיונקים אחרים באמצעות זבוב החול. בישראל קיימים שני טפילי לישמניה: לישמניה טרופיקה באזור בקעת כנרות, טבריה, מרכז הגליל וגב ההר ביהודה ושומרון. החיה הנושאת את הטפיל באזורים אלה היא שפן הסלעים. לישמניה מייג'ור באזור בקעת בית שאן, בקעת הירדן, הנגב והערבה. החיה הנושאת את הטפיל באזורים אלה הם מכרסמים (בעיקר פסמונים ומריונים). 

המחלה מתבטאת בנגעים שאינם נרפאים באופן טבעי ועלולים להשאיר סימן או צלקת עם ההחלמה. משמעות המחלה רבה אם הפגיעה היא באזור בעל חשיבות אסתטית גבוהה שמצריך טיפול מתאים. כיום טרם קיים חיסון למחלה למעט אדם שכבר חלה ומחוסן לסוג הטפיל הספציפי בו נדבק. המחלה אינה מדבקת ואינה מסכנת חיי אדם. 

שפן הסלעים חי בטבע בסדקי סלעים וניזון מצמחים. בשנים האחרונות התרחבה תפוצת שפני הסלע והם משתכנים גם בבתי גידול מלאכותיים של סלעים שנוצרו במהלך הקמה/ הרחבה של ישוב או הכשרת שטח חקלאי. המסלעות המלאכותיות מספקות לשפנים מקומות מסתור מרובים ונגישים, הסמוכים לגינות בהן נמצאים מקורות מזון זמינים. 

זבוב החול הינו יתוש זעיר בצבע צהבהב-חום הפעיל בעיקר בחודשים החמים בשעות הערב והלילה. זבובי החול מתפתחים בסדקים בקרקע ועפים למרחקים קצרים בלבד. 

ראיתם שפן סלעים? אין מה לחשוש .הידבקות בלישמניה מצריכה את קיומם של מספר גורמים בו זמנית: מסלעה ובה שפני סלע וזבובי חול נגועים בטפיל הנמצאת סמוך לבית מגורים
כלומר, קיומו של כל אחד מהגורמים שצוינו בפני עצמו אינו מהווה סיכון ורק חמשת התנאים הללו יחדיו עלולים להעלות את הסיכוי להעברת המחלה לאדם. בנוסף, זבובי החול פועלים רק בשעות הלילה ולכן אם קיימת מסלעה סמוך לגן ילדים או מבנה אחר שאינו פעיל בשעות אלו אין מקום לחשש. 

רשויות מקומיות אשר בשטחן דווחה תחלואה / קיימים התנאים העלולים לייצר תחלואה פועלות בסיוע משרדי ממשלה לטיפול בגורמי התחלואה. הטיפול מתמקד בסילוק המסלעות המלאכותיות ובהפחתת כמות שפני הסלע בתוך הישובים.  
בישובים בהם בוצעו הטיפולים כנדרש נראתה ירידה משמעותית בכמות השפנים שיצאו חזרה אל הסביבה הטבעית שמחוץ לישוב. 
קיימת ליד ביתכם מסלעה ובה שפני סלע? צרו קשר עם הרשות המקומית להמשך טיפול.​

לפניות ושאלות ניתן ליצור קשר עם אקולוגית האיגוד יעל הרטמאיר
דוא"ל: yael@ecowest.co.il ,  טל.  04-9888633