עדכונים והנחיות לעניין הימנעות מכלבת לידיעת הציבור

תאריך 27/02/2018
עיריית מעלות תרשיחא באמצעות הווטרינר העירוני, ד"ר ברזילי, פועלת להפחתת סיכון ההידבקות בכלבת.

פעולה מרכזית מאד שנעשית היא סייר מקצועי של מועצה אזורית מעלה יוסף (אשר הוסמך על כך בחוק) מטמין במהלך כל השנה פיתיונות לחיות הבר בכל שטחי הבר והטבע הסובבים את היישובים באזור, ובהם חיסון ממחלת הכלבת.

בנוסף, כמובן ישנה קריאה והסברה לבעלי הכלבים לחסן את כלביהם ונעשית הסברה ואכיפה כנגד כלבים משוטטים, שכן אין אנו מעוניינים שיבואו במגע עם חיות בר.
 
ביום שבת לפנות בוקר הותקף במעלות אדם ע"י בעל חיים, לטענתו בפני לשכת הבריאות המחוזית, היה זה תן.
בעל חיים זה לא נמצא, ולכן אין ידוע אם היה נגוע בכלבת. מאז, 48 שעות אחרי, לא התקבל דיווח על תקיפה נוספת (ע"פ אנשי המקצוע חיות הנגועות בכלבת מבצעות מס' מקרי תקיפה ברצף).
אדם זה קיבל ומקבל את הטיפול הדרוש למניעת התפרצות המחלה ובריאותו תקינה.
כאמור, לשכת הבריאות, הווטרינר העירוני והרשויות המקומיות במרחב נוקטות את הפעולות הדרושות להפחתת הסיכוי להידבק בכלבת. עם זאת, גם שיתוף הפעולה של בעלי הכלבים ושל כלל האזרחים חשוב.
 
אין שום הנחיות מיוחדות, תמשיכו לבלות, לעשות הליכות, ריצות ולעסוק בשגרת יומכם.
אנו מבקשים שכל אדם שסבור שהיה לו או לבעל החיים שברשותו מגע כזה או אחר עם חיית בר, לפנות ללשכת הבריאות המחוזית ו/או לווטרינר העירוני, לשם שקילת הצורך למתן טיפול מונע.
 
משרד הבריאות מחדד כי מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, עליו לשטוף באופן מידיי את האזור במים זורמים וסבון, לחטא בחומרי חיטוי ולגשת ללשכת הבריאות לבדוק האם יש צורך בקבלת טיפול מונע נגד כלבת.
כמובן, במידה של תקיפה מבעל חיים, בשעות וימים בהם לשכת הבריאות האזורית אינה פעילה, יש לפנות לחדר מיון בבית חולים.
 
אנו שבים ופונים לבעלי חיות מחמד אנא צרו קשר עם ווטרינר העירייה, לצורך וידוא מצב חיסונם.​