אקדמיה קרוב לבית

תאריך 20/08/2018
בשנת 2013, מרכז השלטון המקומי הציב לעצמו מטרה לשפר את תפקוד עובדי הרשויות המקומיות באמצעות הקניית השכלה אקדמית. לצורך כך, הוקם בית הספר לשלטון מקומי של האוניברסיטה הפתוחה והחלה להתגבש תכנית לימודים ייחודית המקנה לעובדי הרשויות המקומיות תואר ראשון במדעי החברה והרוח עם דיפלומה בלימודי שלטון מקומי. התכנית כוללת לימודים בקבוצות מובנות מותאמות לעובדים ותכנית מלגות ייחודית של מרכז השלטון המקומי ומפעל הפיס.
משנת 2013, התואר נלמד בפריסה ארצית ולומדים בו למעלה מ-1000 סטודנטים ב-40 כיתות לימוד בכל רחבי הארץ, שעובדים בלמעלה מ-50 רשויות מקומיות.

במעלות תרשיחא נפתחה הקבוצה החלוצה הראשונה, בה למדו 30 סטודנטים מעיריית מעלות תרשיחא ומרשויות נוספות באזור כגון ינוח ג'ת, כפר ורדים ועוד. כ-20 סטודנטים סיימו לימודיהם וקיבלו את התואר הנכסף בתום 4 שנות לימוד.

אורה גלמן, מזכירת מבקר העירייה, בוגרת התכנית אשר סיימה לימודיה בהצטיינות מספרת: "תמיד חלמתי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, אך בין לחלום לבין לעשות את הצעד הראשון חולפת תקופה של התפתחות וקבלת החלטות. ההחלטה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה התקבלה בעקבות סיום לימודיי בתוכנית מינהל שלטון מקומי של המכללה למינהל. באותה העת נפתחה ההרשמה ללימודי התואר במעלות תרשיחא. השכלתי להבין שזו ההזדמנות שלי להגשים חלום. כנראה שכאן גם התקיים השיעור הראשון שלי בקבלת החלטות. הוכחתי לעצמי שהגיל הוא רק מספר ואין דבר העומד בפני הרצון ואם אנו שואפים להשיג דבר מה בחיים, אז רק השמיים הם הגבול ועלינו לפעול למען העצמתנו האישית. לימודי התואר תרמו לי רבות בהעמקת ההשכלה במגוון תחומי החיים, למדתי לנתח אירועים ולהיות ביקורתית כלפי תהליכים שמתרחשים, הכרתי חברים ומרצים מעולים וצוות נפלא של האוניברסיטה הפתוחה שליווה אותנו בתהליך הלמידה. בנימה אישית, אף פעם לא מאוחר ללמוד - בחיים הכל זה עניין של בחירה".

אווה אמסלם, מזכירת בית ספר הראשונים, בוגרת התכנית אשר סיימה אף היא את לימודיה בהצטיינות מוסיפה: "לימודי תרמו לי רבות, גם ברמה האישית וגם בהעשרת הידע. מרצים מן השורה הראשונה ליוו אותי במהלך ארבע שנות לימודיי וקבוצת הלימוד הינה קבוצה תומכת ומכילה. כל אלה סייעו לי להגיע בגאווה עצומה לסיום תקופה פורייה ומעשירה וכמובן לקבל תואר. אני שוקלת בחיוב המשך לימודים לתואר שני באותה המסגרת."


צילום עצמי
 
במרץ 2017 החלה ללמוד קבוצה נוספת במעלות תרשיחא, אשר מתחילה בקרוב את שנת הלימודים השלישית ובה כ-15 סטודנטים. 

התכנית מובנית ונלמדת יום בשבוע אחה"צ בכיתת לימוד בעיר (המרצים מגיעים לעיר), כך מתאפשר לשלב לימודים ועבודה. ההרשמה אינה מותנית בהצגת תעודת בגרות, במכינה קדם אקדמית, בעמידה במבחן פסיכומטרי או במספר שנות לימוד- כל אחד יכול ללמוד.

מתעניינים או רשויות המבקשות לבדוק התכנות לפתיחת קבוצה באזור מגוריהם מוזמנים לפנות לבית הספר לשלטון מקומי באתר האינטרט: 
 או לפנות למזכירות בית הספר ברעננה בטלפון 09-7782194