עיריית מעלות תרשיחא אישרה את תקציב 2018 על סך 157 מיליון שקלים

עיריית מעל��ת תרשיחא אישרה את תקציב 2018 על סך 157 מיליון שקלים
תאריך 20/12/2017
עיריית מעלות תרשיחא היא מהעיריות הבודדות בארץ שכבר אישרה את תקציבה – התקציב יעמוד על 157 מיליון שקלים. מתוכם, 77 מיליון שקלים מתוקצבים לחינוך, תרבות ורווחה, בנוסף ל-57 מיליון שקלים תקציבים נוספים מגורמים חיצוניים. תקציבי הפיתוח, לשנים 2018-2019, יעמדו על סך 292 מיליון שקלים​
מידי שנה מקיימים בעירייה הליך שיטתי ומקצועי לכתיבת תכניות עבודה שנתיות מגובות תקציב. ראשי המינהלים מגבשים תכניות עבודה מפורטות, שמתורגמות ללוחות זמנים, מותאמות למטרות העל שהוגדרו לשנה הקרובה, לסוגיות שוטפות ולצרכים השונים.
 
תקציב העירייה גדל השנה לאור ביצועי שנת 2017 ב-5.8 מיליון שקלים. במקביל, תמשיך העירייה לגייס משאבים ממשרדי הממשלה באמצעות קולות קוראים, דבר בו העירייה נחשבת למובילה, מהמגזר השלישי ומגופים שיש עמם שיתופי פעולה.
 
ראש העיר הנחה את מנכ"ל העירייה, סילס ליביליה, ואת ראשי המינהלים להתמקד בתחומי ליבה מרכזיים: תגבור תקציבי החינוך והרווחה, מתן איכות חיים ושירות ברמה גבוה לתושבים, המשך שדרוג מתקני משחקים ברחבי העיר, שדרוג המרכז המסחרי הוותיק, הרחבת שירותי התרבות והספורט לתושבים, הגברת מעורבותו של התושב בקהילה ואכלוס שכונת גבעת האורנים לצד השירותים העירוניים הנדרשים.
 
השנה, העירייה תיישם תכנית מקיפה לשדרוג ושיפור איכות הסביבה בעיר. היקף התכנית יעמוד על כ-4.8 מיליון שקלים, במסגרתה יוחלפו 565 עגלות אשפה, ייבנו 310 מסתורים חדשים לעגלות האשפה ו-123 מתקני מחזור לנייר, קרטונים ואריזות ריקות. השינויים צפויים למזער באופן משמעותי את היקף הפסולת המושלכת מחוץ לעגלות האשפה ולשפר את חזות פני העיר.
 
בתחומים האסטרטגיים, העירייה תמשיך להוציא לפועל את הפרויקטים הרבים שאושרו במסגרת הסכם הגג, שנחתם בחודש פברואר השנה עם משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל, במסגרתו ימשיך פיתוח שכונות המגורים הנוספות, יחלו עבודות לפיתוח אזור התעשייה המתקדם - המשותף עם כפר ורדים ויבוצעו עוד פרויקטים במסגרת תכנית "אגם מונפורט המתחדש".
 
אחרי שבשנת 2017 הושקעו כ-50 מיליון שקלים באגם מונפורט, דבר שגרם לגידול דרמטי במספר המבקרים באטרקציות שבאגם, העירייה תמשיך ותשקיע כ-25 מיליון שקלים בשדרוג משמעותי של מתחם האיים והפיכתם לבית גידול לח wetland, הקמת פארק משחקים חדשני, הקמת מתחם טרמפולינות, הקמת טיילת נופית חדשה בחורש, שדרוג הטיילת הקיימת ותשתיות, הקמת כיכר פיסול ואומנות, הקמת מרכז מבקרים קהילתי אקולוגי והקמת החווה האקולוגית-חקלאית שלב ב׳. בנוסף, ישווקו 3,700 מ״ר מסחר ובילוי משני צידי רחוב המפלים, שהושק ממש בימים אלו, ו-3 מלוניות במודל העיר הצרפתית ״קסיס״ על שפת האגם. האטרקציות החדשות באגם הובילו לפתיחת עשרות מקומות עבודה חדשים גם לצעירים, לחיזוק משמעותי של העסקים בעיר ויוצרים את התנאים להקמת חדשים.
 
השנה נכנסו לתוכנית העבודה פרויקטים משמעותיים כגון: הקמת בית עלמין חדש, שדרוג משמעותי של המרכז המסחרי הוותיק,  שדרוג והקמת פארקי משחקים בעלות של 8 מיליון שקלים ושדרוג סביבת הלימוד בכ-5 מיליון שקלים. בנוסף, הרחבת מוזיאון המייסדים ושיקום בית המושל בתרשיחא והפיכתו למרכז מורשת.
 
סילס ליביליה, מנכ"ל העירייה: "הצוות הבכיר של העירייה עמל בחודשים האחרונים לתרגם את חזון ראש העיר וחברי ההנהלה לתוכנית עבודה שמביאה לידי ביטוי המשך השקעות משמעותיות בתחומי החינוך, הרווחה והתרבות, תוך הקפדה על מתן שירות איכותי ומקצועי לתושבי העיר, לצד המשך פיתוח וקידום פרויקטים משמעותיים עם דגש על חדשנות וראייה אסטרטגית."
 
שמעון בן נעים, מ"מ וסגן רה"ע ומחזיק תיק הכספים: "בעיריית מעלות תרשיחא ישנה עבודת צוות ראויה לשבח. הצוות משקיע ימים כלילות על מנת לתת את השירות הטוב ביותר לתושבים. בכל שנה ניצבים בפנינו אתגרים חדשים ואנחנו עומדים בכל התחייבויותינו. בחמש השנים האחרונות עומס המילוות ירד בכ-12 מיליון שקלים והעירייה מתנהלת בתקציב מאוזן. בשנתיים האחרונות זכינו בפרס משרד הפנים לניהול תקין, דבר המלמד על חוסנה הכלכלי של העיר והתנהלות תקינה של המערכת. העיר נמצאת בתנופת פיתוח אדירה והדבר נעשה ללא העלאות בתשלומי המיסים, אלא בגיוסי תקציבים ממשרדי ממשלה ותורמים, דבר הדורש עבודה מאומצת של הצוותים השונים ברשות. אנו מנהלים בקרה שוטפת על העשייה העירונית ורואים את התוצאות בשטח."
 
שלמה בוחבוט, ראש העיר: "ההכנסות האדירות שלנו מתנופת הבנייה יופנו להשקעה מסיבית בשדרוג תשתיות ברחבי העיר, לשדרוג שכונות וותיקות, להמשך הקמת ושדרוג פארקים במיליוני שקלים וכמובן השקעה בתוכניות הלימוד המתקדמות שלנו בתחומי הסייבר, ההייטק, החדשנות והעצמת לימודי 5 יחידות מתמטיקה ואנגלית, כי כך נוכל לפתח הון אנושי שישתלב במקצועות ההנדסה וההייטק, עבור תעשיות ההנדסה וההייטק בעיר ובסביבה הקרובה שמשוועות לעובדים. באנו עם רוח גבית חשובה לאישור התקציב – קבלת פרס ניהול תקין של משרד הפנים, שנה שנייה ברציפות. זהו תקציב אדיר, כי אחרי שנתיים של עבודות תכנון של פרויקטים אדירים, אנו פורצים כמו הר געש לביצוע בהיקפים בלתי נתפסים של כ-300 מיליון שקלים. העובדה שאנו העיר הראשונה בארץ שכבר אישרה את תקציבה לשנת 2018, מעידה על המקצועיות, הניסיון האדיר והיכולות שלנו."


צילום: שלמה שרביט