ילדים, הורים ותעודות

בימים אלו ילדכם קיבלו את תעודת מחצית, תעודה המסכמת את העשייה הלימודית, את התפקוד החברתי וההתנהגותי במהלך המחצית.

זו הזדמנות לעצירה, להתבוננות ולשיח משותף מכבד שיבטא הערכה על המאמץ שנעשה, על ההישגים שהושגו (ולו הקטנים ביותר) ולכוון להצבת מטרות עתידיות.
אנו יודעים כי נכונות לעבוד קשה, דהיינו השקעת מאמץ, התמדה, תחושה של תקווה ושאיפות עתידיות, הם אלו אשר עושים את ההבדל בין הצלחה וכישלון ואת אלו צריך לטפח, לעודד ולחזק לאורך כל שלבי ההתפתחות והגדילה. 

כולנו גאים ושמחים כאשר ההישגים של ילדינו גבוהים, אך איך נתמודד כאשר הישגיו נמוכים יותר? 
חשוב לתת את הדעת לסוגיה באם ברצוננו שהתעודה תהווה ציון עד כמה 'שווה הילד' או שאנו מעוניינים להשתמש בתעודה כמנוף לשינוי.

כדי שהמפגש עם הילד המביא את התעודה יהיה משמעותי עם הזדמנות לשינוי וגדילה, מומלץ: 
  1. ​להעריך את השתדלות הילד, לחזק ולהתייחס לדרך ולא רק למטרה. להתחיל תמיד את השיחה בטוב, בחוזקות. חשוב לראות ולחזק את המאמץ שהילד עשה ולא רק את הציון הסופי. זכרו כי חיזוק מגדילים תחושת ערך ורצון לשינוי, עידוד המאמץ יניע מוטיבציה.
  2. להימנע מהשוואות בין האחים ביחס לציונים וההישגים. לראות כל ילד כיחיד ומיוחד על חוזקותיו, כישרונותיו וגם קשייו.
  3. לזכור שהציונים זה לא הכל והילד גדול מסך ציוניו – התבוננו והעריכו איך ילדכם כחבר, האם הוא רגיש לזולת? דואג לחלשים ממנו? לוקח על עצמו תפקידים? מוכן לתרום לחברה? בעל כשרונות ותחומי עניין ייחודיים?
  4. כדי לחולל שינוי חשוב להסתכל קדימה, להתבונן בהמשך, בעתיד ולחזק את הגישה האופטימית ואת התקוותיות: הציבו מטרות ריאליות לשינוי – מצויינות אינה רק השגת ציון גבוה, אלא עלייה במדרג הציונים ביחס ליכולת האישית ולנקודת הפתיחה. עודדו הסקרנות ואת אהבת הלמידה, חזקו את המוטיבציה וההשקעה.
  5. הציבו עם ילדיכם מטרה אישית שאינה קשורה רק בהישג לימודי, אלא מטרה בתחום החברתי, הערכי, המשפחתי והקהילתי (הושטת יד לעזרה בחיק המשפחה, מעשים של תרומה לקהילה, התנהגויות פרו-חברתיות, עזרה לאחר.. ועוד).
  6. בחנו עם הילד מה ניתן לעשות בדרך לשינוי, הציבו יעדים קטנים וחזקו את הדרך.
  7. היעדים הקטנים לא השיגו את המטרה, אולי כדאי לחשוב על דרכים אחרות וחליפיות להשגת המטרה, זיכרו 'לכל בעיה יש פתרון ויותר מפתרון אחד'.
  8. ולהרבות בחיזוקים חיוביים על כל הצלחה קטנה.

בהצלחה,
צוות השירות הפסיכולוגי
מעלות-תרשיחא

​​​