איגרת להורים לקראת ל"ג בעומר תשע"ח

איגרת זו מטרתה להיערך יחדיו, הורים וצוותי חינוך, על מנת להבטיח שערב זה יהיה ערב ערכי עם שמחה, קרבה ובילוי חיובי.
לקראת חג זה הילדים עסוקים בהכנות רבות: איסוף קרשים למדורה, התארגנות בקבוצות וקניות של כיבוד. מעורבות, התעניינות ונוכחות הורים ומבוגרים אחרים יכולה לעזור בהיערכות נכונה מראש ובהתמודדות עם מגוון מצבים שעשויים להתרחש בערב זה. 
להלן מספר נושאים עליהם כדאי לשוחח עם הילדים לפני המדורה, בהתאם לשלב ההתפתחותי של הילדים וגילם, הנוגעים להתנהגויות פרו-חברתיות, ערבות הדדית, שייכות וחברות ונושאים הקשורים לבטיחות ולמניעת התנהגויות מסכנות:
התארגנות בקבוצות: הילדים מתארגנים בקבוצות, חלקם מוצאים את מקומם בקלות בקבוצה וחלקם מתקשים להתחבר לקבוצה מסוימת או שמבקשים להתקבל לקבוצה ונענים בסירוב. חשוב לשים לב ולשוחח עם הילדים על תכניותיהם ותחושותיהם לקראת החג. הורים יכולים להעביר מסר של חשיבות הקבלה של האחר לקבוצה ולהשפיע על ילדיהם לשתף ולקבל ילדים נוספים לקבוצה. חשוב להיעזר בצוותי החינוך על מנת לסייע בפתרון בעיות מסוג זה. אולי נבדוק באמירה 'בחג זה לא משאירים אף אחד לבד'.
שתיית אלכוהול: למרות שהתפתחה תרבות של צריכת אלכוהול כחלק מבילוי בשעות הפנאי, חשוב להדגיש בפני הילדים ששתית אלכוהול מזיקה לבריאות, פוגמת בשיקול הדעת ומסירה עכבות, ובכך עלולה לגרום להתרחשות התנהגויות סיכון נוספות. 
לקיחת אחריות וערבות הדדית: חשוב לעודד את הילדים לקחת אחריות ולא לעמוד מן הצד כאשר הם עדים לפגיעה כשלהי או להתנהגות שאינה מותאמת. חשוב לעודד אותם להגיש עזרה, להתקשר ולהזעיק מבוגר בשעת הצורך. מומלץ לצייד את הילדים במספרי טלפון של מבוגרים שיכולים לסייע בשעת צרה.
התנהגות בטוחה במדורות- הקניית כלים להתנהגות בטוחה ומונעת סכנות במפגש עם אש וחומרים דליקים.
השגחה הורית במהלך מדורות הנמשכות לאורך כל הלילה עשויה להבטיח התנהגות נאותה ולמנוע התנהגויות מסכנות. השגחה מעין זו צריכה להתאים לגיל הילדים. בגילאים הצעירים חשובה נוכחות לאורך כל האירוע ובגילאים מבוגרים יותר השגחה מותאמת על פי שיקול הדעת. 

בברכת חג ל"ג בעומר משמח וללא סיכונים,
אורנה וייס
וצוות השירות הפסיכולוגי מעלות-תרשיחא ​