החופשה לקראת סיומה ושנה"ל החדשה בפתח, צוותים, הורים וילדים מצפים ומתרגשים

"בוקר בא הולכים לגן,
בוקר בא, בוקר בא.
בוקר בא הולכים לגן,
ואומרים ברוך הבא,
הגננת, הילדים,
כאן כפיים מוחאים
שיר שמח הם שרים
ופוגשים גם חברים" (מילים אורלי בינדר) 
 
בעוד כעשרה ימים תסתיים חופשת הקיץ וילדים ילדים קטנים מלווים בהוריהם יגיעו לגני הילדים, חלקם עם בטחון ושמחה רבה בלב וחלקם עם דאגות, חששות ושאלות. לכל ילד הקצב האישי שלו, יש ילדים שייגשו לשחק מיד ויש ילדים הזקוקים לזמן התבוננות עד שיבחרו לאן להצטרף.

הימים הראשונים בגן קשים לילדים רבים, עליהם לחוות פרידה ממושכת מההורים ולהשאר לבד במקום חדש. ילדים עשויים לגלות קשיי פרידה מהוריהם, לבכות ולגלות קשיי הסתגלות, אלו תהליכים טבעיים של התאקלמות למקום חדש.
בגילאים הצעירים הילדים שואבים ביטחון מעצם הימצאותם במחיצת ההורה ולכן, הפרידה מההורים קשה לילדים רבים כשהם נכנסים למסגרת חדשה וגם כאשר הם צריכים להסתגל מחדש, לאחר החופש הגדול או חופשות החגים. הקושי יכול להתבטא בבכי רב בעת הפרידה, בהיצמדות להורה, בקשיי שינה, חוסר תיאבון וכדומה. היכולת של הילד להיפרד מושפעת מגורמים שונים, ובעיקר מהטמפרמנט שלו, מניסיון חייו בפרידות בעבר, ממידת ההכנה שקיבל לגבי הפרידה הצפויה ומהביטחון שהוא מקבל מההורים.    
כדי להקל על הפרידה ההורה צריך להיות מוכן ופנוי רגשית ופיזית לתהליך הדרגתי שאין טעם להאיץ אותו. הורים צריכים לדעת שהתקופה הראשונה בגן תדרוש מהם זמן נוסף וגמישות מבחינת העבודה. 

חשוב שההורה יכיר היטב את צוות הגן, ישתף את הצוות בייחודיות של ילדו, באהבותיו, בדברים המצחיקים אותו, המשמחים אותו ובאלו המעציבים אותו.

הורה המבין את התהליך והמשדר בטחון ביכולת ההסתגלות של הילד, יסייע לילדו להיפרד ולהסתגל. ילדים משקפים את רגשות החרדה של הוריהם, לכן ברגע שאנחנו נרגע – גם הילד יהיה רגוע, הורה יכול לומר לעצמו– "זה קשה, אבל אני בטוח שהילד יתרגל".
מומלץ לייצר עם הילד טכס פרידה- פעילות מוכרת החוזרת על עצמה, משדרת לילד תחושת יציבות וביטחון. הטקס בתחילה עשוי להיות ארוך יותר, אולם בהמשך עליו להיות קצר: לבוא, להיכנס, לתת נשיקה, להגיד שלום ולצאת.

בסוף היום אפילו אם הילד מקבל את ההורה בבכי, חשוב להחמיא לו על כך שהצליח להישאר לבד כל היום. לפעמים, בכי כזה בפגישה המחודשת עם ההורה משמעותו: 'תדעו לכם שהיה לי קשה אבל התמודדתי, ועכשיו אני יכול לחזור להיות קצת תינוק.
התעניינו בחוויות חיוביות שחווה הילד בגן וחזקו אותו על ההתמודדות. השתמשו בחיזוקים חיוביים ובמילות עידוד ופחות בהבטחות לפרסים, ממתקים ומתנות. הפרס החשוב ביותר הוא מערכת היחסים עם הילד וביסוס הבטחון כי בסוף היום ההורה (או דמות מוכרת אחרת) יבוא לאסוף אותו.

כדאי לא לעשות שינויים נוספים בתקופת ההסתגלות למסגרת החדשה וליידע את הילד מי יבוא לאסוף אותו בסוף היום.
הסופרת שולה מודן כתבה סיפור על קשיי הפרידה וההסתגלות- 'ליאור בכה כשאמא הלכה'. לליאור בסיפור התגלה הגמד המרגיע גיע גיע והפך לחלק ממנו. אולי יש מקום להיעזר בסיפור זה ולהפוך את הגמד המרגיע גיע גיע, לחלק של כל אחד מאתנו.
 
שתהיה שנה מוצלחת והסתגלות קלה,
צוות השירות הפסיכולוגי
מעלות-תרשיחא