הורים, מתבגרים ואלכוהול

                                     
כמידי שנה משרד החינוך מייחד את חודש דצמבר לפעילות, הסברה ומניעת השימוש בסמים ובאלכוהול. פעילויות בתחום זה נעשו במערכת החינוך ואנו קוראים לכם ההורים להתגייס ולקחת חלק בתוכניות המניעה וההסבר.
באגרת זו ברצוננו להביא לידיעתכם ההורים מידע אשר עשוי לסייע במניעת התנהגויות סיכוניות ולסייע לכך שההתנסויות של בני הנוער לא תצאנה מכלל שליטה.

בני נוער חיים בעידן שמזמן להם פיתויים וחושף אותם להתנסויות רבות. חלק מהתנהגויות סיכוניות של בני נוער, התופס תאוצה בשנים האחרונות, הינו שתיית אלכוהול במפגשים חברתיים, במסיבות ואירועים. מחד שתיית אלכוהול נתפסת לעיתים כאמצעי ליצירת אווירה חברתית קלילה ומשוחררת יותר, ומאידך קיים מידע רב על הנזקים שאלכוהול עלול לגרום לפרט ולחברה. בנוסף לנזק הגופני והנפשי, הרי השימוש באלכוהול הוא גורם מרכזי במקרים של אלימות, של אונס ותאונות דרכים.
אלכוהול יוצר מצבי סיכון, 'יותר אלכוהול פחות אתה'.

השתייה עלולה לגרום למספר מצבים כגון:

 • איבוד שליטה ואובדן שיקול דעת, כמו הליכה או ריצה לתוך כבישים, טיפוס למקומות גבוהים, איבוד יכולת הערכת מרחק, השחתת רכוש ועוד.
 • פגיעה מינית- אובדן השליטה עלול להוביל להתרחשות פעילות מינית מרצון או שלא מרצון.
 • נזק גופני- שתיה בכמות מופרזת גורמת להקאות, לנזק עתידי בכבד ועוד.

 

לנו ההורים והמבוגרים המשמעותיים שמור תפקיד חשוב ביותר במניעת הסכנות הצפויות באמצעות שיחות ישירות עם הילדים, בהעברת מסר, בהבעת עמדתכם הברורה ובסיוע למתבגרים לקבל החלטות מתאימות ובחירת ההתנהגות המתאימה. השמעת עמדה בטוחה, ברורה וסמכותית בנוגע לגבולות ההתנהגות חשובה, כיון שהיא עונה על צורך התפתחותי של מתבגרים, הזקוקים להצבת גבול, אפילו כדי להתווכח עימו.

מה אפשר לעשות?
לפני המפגש החברתי/המסיבה דברו שוב עם ילדיכם: בררו לאן הולכים, מי המשתתפים במסיבה, מתי יחזרו, אייך יחזרו, מה הולך להיות באירוע ומי האחראי על האירוע. חשוב לשאול שאלות ישירות ולדבר על הסכנות האפשריות, להבהיר כי תהיו זמינים וכי תוכלו להגיע אם יידרש, הדגישו כי לא נוסעים עם נהג שתוי, התנו את הנהיגה בחוקים ברורים והדגישו את הקווים האדומים, חזקו ודברו על ערך ומשמעות החברות והאחריות האישית והקבוצתית- רגישות ודאגה לחבר במצוקה, קריאה לעזרה במקרה שחבר נקלע לסכנה/מצוקה, היו זמינים בטלפון וציידו את המתבגרים במספרי טלפון חיוניים לשעת חירום.
חכו לילדכם עם חזרתו הביתה, בדקו אייך הוא נראה, האם מגיע לבדו, האם נראה כשורה, האם תגובותיו מותאמות, האם נודף מריח אלכוהול?
שלומם ובריאותם של ילדינו יקרה לנו ובכוחנו לנתבם, למנוע סיכון וסכנות.
 
לימים בטוחים וחגים שמחים,
אורנה וייס וצוות השירות הפסיכולוגי
מעלות-תרשיחא
 
לאגרת זו מצורפת אגרת שנכתבה ע"י קרן רוט איטח- ממונה תחום מניעת השימוש בסמים ואלכוהול בשפ"י, ממשרד החינוך בדבר השימוש בקנאביס, שווה לקרוא.
 
הורים יקרים, שלום רב!
אנו רואים בכם  גורם משמעותי ומשפיע על התפתחות  ילדיכם לכן חשוב לנו לפנות אליכם.
בשנים האחרונות אנו עדים לעליה בשיעור בני הנוער המתנסים בשימוש בקנאביס (מריחואנה/גראס/חשיש) בין היתר בשל הירידה  בתפיסת המסוכנות שלו.
השימוש בקנאביס אסור על פי חוק במדינת ישראל   יחד עם זאת יש מספר מדינות בעולם שהתירו בחוק את השימוש בקנאביס לצרכים חברתיים מעל גיל 21.
הדיון הציבורי המתקיים לאחרונה בשאלת הלגליזציה של השימוש בקנאביס והשימוש בו לצרכים רפואיים, חושף את בני הנוער למסרים סותרים בהקשר לשימוש בקנאביס ובעיקר לגבי השפעותיו.

"מחקרים רבים מראים שקנאביס לא מסוכן" מסבירים לנו ולעצמם המתבגרים, "זה חומר טבעי" " "זה בריא יותר מסיגריה" ועוד - כמה פעמים שמעתם משפטים כאלו בתקשורת? בשיחה פרטית עם בני משפחה וחברים? והאם גם ילדיכם אמרו זאת?

מצב זה  יוצר מציאות מורכבת בה גם מבוגרים עלולים למצוא עצמם מבולבלים מול קולות המתבגרים ולא בטוחים בנוגע למסר הנכון שיש להעביר לילדיהם. 
 
כמבוגרים משמעותיים אנו נדרשים להבין את המשמעות הייחודית של שיח עם מתבגרים אודות שימוש בקנאביס.
מחקרים מצביעים כי לשימוש בקנאביס השפעות מזיקות ומסוכנות בגיל ההתבגרות!

השימוש בקנאביס 

 • מפריע בתהליכי ההתבגרות  וב"פיתוח שרירי ההתמודדות" עם חוויות התבגרות כמו כישלון, חרדה, דחייה חברתית ועוד כי הוא נותן מענה "אשלייתי" ומידי של פתרון לבעיות.
 • פוגע בהתפתחות המוח, בכישורים מוטוריים, בתפקודי למידה, בזיכרון  ובמוטיבציה.
 • מגביר סיכון להפרעה נפשית (סכיזופרניה, דכאון, חרדה, הפרעה פסיכוטית).
 •  שימוש בקנאביס בגיל צעיר מעלה את ההסתברות להתמכרות.
 • שימוש בקנאביס קשור בנשירה מבית הספר, אבטלה בעתיד, שביעות רצון נמוכה מהחיים.
 • מעלה את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים.

מה תפקידינו כהורים?

מחקרים מעידים כי להורים תפקיד משמעותי וחשוב בגיבוש עמדות שוללות התנסות בסם. עמדות של הורים, השוללות שימוש בקנאביס, משפיעות על הפחתת השימוש בקרב ילדיהם. לתפקידכם כהורים בהשגחה ובפיקוח  על התנהגות ילדיכם תרומה חשובה להתפתחותם. חשוב שנזכור כי בידיכם להשפיע.
גיל ההתבגרות הוא גיל פגיע. בני הנוער רוצים להרגיש מבוגרים, אך יש בהם מרכיבים רבים שעדיין אינם בשלים פיזיולוגית, התפתחותית ורגשית. המתבגרים חיים בהווה, מרוכזים במתרחש ב"כאן ועכשיו" ולפיכך הם נמצאים בסיכון לבצע מעשים שהם עשויים להתחרט עליהם בהמשך. פעמים רבות הם רוצים לנסות ולהתנסות בדברים חדשים הם מקבלים החלטות באופן אימפולסיבי תחת ההשפעה והתחושה ש"לי זה לא יקרה". התנהגויות כגון אלה מסוכנות ומסכנות אותם.
לשימוש בקנאביס (מריחואנה, חשיש) בקרב מתבגרים השפעות מזיקות ומסוכנות.               

כיצד תשמרו על ילדיכם?

 • דעו מה להשיב!  תנו להם את המידע הרצוי כדי שישמרו על עצמם.
 • רוב הילדים יודעים שהוריהם רוצים בטובתם  לכן אל תפסיקו לשוחח עימם. שוחחו באופן פתוח וכן עמם, והציגו את עמדתכם ודאגתכם לגבי השלכות השימוש בחומרים.
 • חזרו והביעו  בשיחה עם ילדיכם את דאגתכם. גם אם נראה לכם שהם לא מקשיבים לכם, המשיכו לומר ולהסביר את עמדתכם וחששותיכם במסרים ברורים וקצרים.
 • בדקו עם ילדיכם מהן תכניותיהם לבילוי הפנאי ועם מי יבלו.
 • וודאו שילדיכם ערים לסכנות שבשימוש בקנאביס (גראס/מריחואנה/חשיש), להשפעות חברתיות לא רצויות ולמצבי סיכון אחרים. 
 •  חשבו יחד עם ילדיכם על דרכים בריאות לשמוח, להתמודד עם משימות ומצבי חיים שונים.
 • התעניינו ושאלו אותם איך הם נמנעים מסיכונים וטעו בהם ביטחון שהם יודעים לקבל החלטות ששומרות על עצמם. חשוב למקד את השיחה במיומנויות שיעזרו לילדיכם  להימנע מהסכנה ולא בהפחדה. הפחדה חוסמת הקשבה.
 • שתפו את הצוות החינוכי בבית הספר, התייעצו עם אנשי המקצוע וצרו שותפות סביב נושא זה, למען ילדכם.
 • התלכדו כהורים! דברו עם הורים נוספים – הורים של חברים של ילדיכם, חשבו על מסרים אחידים וברורים שישמשו אתכם בשיחה עם המתבגרים.
 • היו קשובים  לזהות שינויים בהתנהגות ילדיכם  כגון: חוסר שקט, תוקפנות, הסתגרות, חוסר רצון לשתף פעולה, והיוועצו בצוות החינוכי טיפולי בעת הצורך.
 
זכרו, אתם לא לבד!
 

לרשותכם גורמי סיוע בנוסף לצוות החינוכי:

 • הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול-הקו החם למידע וייעוץ
  1-700-500-508
 • ער"ן-  טלפון 24 שעות ביממה 1201, http://www.eran.org.il 
 • אל – סם-  1-700-50-50-55  http://www.alsam.org.il/
   
בברכה,
קרן רוט איטח
ממונה תחום מניעת השימוש בסמים ואלכוהול בשפ"י
משרד החינוך