אגרת להורים - סמים ואלכוהול

 

אגרת להורים - מתבגרים ואלכוהול

הורים יקרים,

לקראת חג החנוכה ולקראת חגיגות השנה האזרחית החדשה אנו מברכים אתכם בחגים שמחים ומוארים.

כולנו תקווה כי החגיגות תהיינה באווירה שמחה, אחראית ובטוחה,

יחד עם זאת בחרנו להביא בפניכם דגשים להתנהגות בטוחה ומניעת מצבי סיכון.

כמידי שנה משרד החינוך מייחד את חודש דצמבר לפעילות, הסברה ומניעת השימוש בסמים ובאלכוהול. פעילויות בתחום זה נעשו במערכת החינוך ואנו קוראים לכם ההורים להתגייס ולקחת חלק בתוכניות המניעה וההסבר.

 

אנו רואים בכם גורם משמעותי ומשפיע על התפתחות ילדיכם לכן חשוב לנו לפנות אליכם.

גיל ההתבגרות הוא גיל פגיע. בני הנוער רוצים להרגיש מבוגרים, אך יש בהם מרכיבים רבים שעדיין אינם בשלים פיזיולוגית, התפתחותית ורגשית. המתבגרים חיים בהווה, מרוכזים במתרחש ב"כאן ועכשיו" ולפיכך הם נמצאים בסיכון לבצע מעשים שהם עשויים להתחרט עליהם בהמשך. פעמים רבות הם רוצים לנסות ולהתנסות בדברים חדשים הם מקבלים החלטות באופן אימפולסיבי תחת ההשפעה והתחושה ש"לי זה לא יקרה". התנהגויות כגון אלה מסוכנות ומסכנות אותם.

לשימוש באלכוהול ובסמים בקרב מתבגרים השפעות מזיקות ומסוכנות.              

לנו ההורים והמבוגרים המשמעותיים שמור תפקיד חשוב ביותר במניעת הסכנות הצפויות באמצעות שיחות ישירות עם הילדים, בהעברת מסר, בהבעת עמדתכם הברורה ובסיוע למתבגרים לקבל החלטות מתאימות ובחירת ההתנהגות המתאימה. השמעת עמדה בטוחה, ברורה וסמכותית בנוגע לגבולות ההתנהגות חשובה, כיון שהיא עונה על צורך התפתחותי של מתבגרים, הזקוקים להצבת גבול, אפילו כדי להתווכח עימו.

 

מה אפשר לעשות?

לפני המפגש החברתי/המסיבה דברו שוב עם ילדיכם: בררו לאן הולכים, מי המשתתפים במסיבה, מתי יחזרו, אייך יחזרו, מה הולך להיות באירוע ומי האחראי על האירוע.

 

חשוב לשאול שאלות ישירות ולדבר על הסכנות האפשריות, להבהיר כי תהיו זמינים וכי תוכלו להגיע אם יידרש, הדגישו כי לא נוסעים עם נהג שתוי, התנו את הנהיגה בחוקים ברורים והדגישו את הקווים האדומים, חזקו ודברו על

ערך ומשמעות החברות, האחריות האישית והקבוצתית והעזרה ההדדית- רגישות ודאגה לחבר במצוקה, קריאה לעזרה במקרה שחבר נקלע לסכנה/מצוקה,

 

היו זמינים בטלפון וציידו את המתבגרים במספרי טלפון חיוניים לשעת חירום.

 

חכו לילדכם עם חזרתו הביתה, בדקו אייך הוא נראה, האם מגיע לבדו, האם נראה כשורה, האם תגובותיו מותאמות?

 

כיצד תשמרו על ילדיכם ?

  • דעו מה להשיב!  תנו להם את המידע הרצוי כדי שישמרו על עצמם.
  • רוב הילדים יודעים שהוריהם רוצים בטובתם, לכן אל תפסיקו לשוחח עימם. שוחחו באופן פתוח וכן עמם, והציגו את עמדתכם ודאגתכם לגבי השלכות השימוש בשתיה ובחומרים.
  • חזרו והביעו  בשיחה עם ילדיכם את דאגתכם. גם אם נראה לכם שהם לא מקשיבים לכם, המשיכו לומר ולהסביר את עמדתכם וחששותיכם במסרים ברורים וקצרים.
  • בדקו עם ילדיכם מהן תכניותיהם לבילוי הפנאי ועם מי יבלו.
  • וודאו שילדיכם ערים לסכנות שבשימוש להשפעות חברתיות לא רצויות ולמצבי סיכון אחרים. 
  • חשבו יחד עם ילדיכם על דרכים בריאות לשמוח, להתמודד עם משימות ומצבי חיים שונים.
  • התעניינו ושאלו אותם איך הם נמנעים מסיכונים וטעו בהם ביטחון שהם יודעים לקבל החלטות ששומרות על עצמם. חשוב למקד את השיחה במיומנויות שיעזרו לילדיכם  להימנע מהסכנה ולא בהפחדה. הפחדה חוסמת הקשבה.
  • שתפו את הצוות החינוכי בבית הספר, התייעצו עם אנשי המקצוע וצרו שותפות סביב נושא זה, למען ילדכם.
  • התלכדו כהורים! דברו עם הורים נוספים – הורים של חברים של ילדיכם, חשבו על מסרים אחידים וברורים שישמשו אתכם בשיחה עם המתבגרים.
  • ​היו קשובים  לזהות שינויים בהתנהגות ילדיכם  כגון: חוסר שקט, תוקפנות, הסתגרות, חוסר רצון לשתף פעולה, והיוועצו בצוות החינוכי טיפולי בעת הצורך.


     לימים בטוחים וחגים שמחים,

     אורנה וייס וצוות השירות הפסיכולוגי

    מעלות-תרשיחא

 ​​