תכנית תרבות ואמנות

תאריך 13/02/2018
האגף לילדים ונוער – רווחה חינוכית במשה"ח, שם לו ליעד  זו השנה  השנייה להשקיע בתחום תרבות ואומנות בקרב ילדים ובני נוער ולאפשר להם  להתנסות ולפתח את הכישרונות שלהם, באמצעות האומנות על כל גווניה, הרחבת אופקים וחשיפה לכל סוגי התרבות והאומנות.

השנה הרחיב המשרד להרחיב ולהתמקד ב-10  ישובים בארץ בלבד ולשמחתנו, העיר מעלות תרשיחא נבחרה להיות אחד מישובים אלו. 

לאחר תהליך של הגשת תכניות עבודה ואישורם, אושר לעיריית מעלות – תרשיחא תקציב בסך 390,000 ₪ לשנת  2016 ו- 370,000 לשנת 2017 ועל כך תודה לאגף שח"ר- משרד החינוך.
 
במסגרת התכנית, המופעלת  באמצעות רשת המתנ"סים של מעלות תרשיחא, פעלה  השנה התכנית במספר תחומים:

אומנות בתחומים השונים

כל התוכניות פעלו בצורה מקצועית וחווייתית. בין היתר המשתתפים לקחו חלק בסדנאות ויטראז', תפירה, מפגשי אמנות, פיסול בעיסת נייר, ברוח החומר ועוד. הילדים ובני הנוער שלקחו חלק בתכנית, עברו תהליך העצמה תוך שימוש בכוחות החיוביים של האומנות. הרכזים שליוו את קבוצות  הילדים ובני הנוער העידו על הצלחה בהטמעת "שפת האמנות" אצל רבים מהילדים. צוות המדריכים היה מקצועי ביותר. והקבוצות עבדו במגוון תחומי אמנות ודרכי עבודה. בין יתר הקבוצות המשיכה גם השנה קבוצת הבנות של בני מנשה שיעורי אמנות חווייתיים שבם יצרו הבנות מגוון רחב של יצירות אמנות.
בכול אחת מהתוכניות לקחו חלק גם ההורים. בחלק מהתוכניות השתתפות אקטיבית של עבודה משותפת עם הילדים ובחלקן בהרצאות בנושא ובאירועי שיא לכול אחת מהמסגרות.

מוסיקה  

ילדים עם רצון ויכולת מוזיקלית השתלבו בלימודי נגינה במרכז המוסיקה. הילדים לקחו חלק בשיעורי תיאוריה ובהרכבים הפועלים במרכז. הילדים התמידו בלימודים וחלקם התקדמו בצורה מרשימה במהלך השיעורים. התלמידים הופיעו במסגרת שונות והם ממשיכים ללמוד עד סוף שנת הלימודים. לחלקם זוהי כבר השנה השנייה ללימודי כלי.

מחול 

ילדים עם רצון ופוטנציאל לריקוד השתלבו בחוגי המחול ובלהקות המחול הפועלות בעיר. הילדים התקדמו יפה במהלך השיעורים והופיעו במסגרות שונות עם הלהקות.
קבוצת ילדי בני מנשה התנסו בהחלקה אמנותית על הקרח והתקדמו יפה ממפגש למפגש לאורך השנה.

קייטנת קיץ

הסיוע שלנו אפשר לילדים להשתתף בקייטנת תרבות ואומנות שנתנה להם חשיפה לנושאים רבים ומגוונים, דבר שלא היו מגיעים אליו ללא הסיוע של התכנית.
 

קולנוע

במסגרת שיתוף הפעולה עם חטיבות הבינים והתיכונים, פעלו 4  קבוצות של צילום וידאו, משחק מול מצלמה, תסריטאות. כול קבוצה יצרה מספר סרטונים מרגשים ביותר.  כול התלמידים שלקחו חלק בתכנית ציינו את חשיבותה ואת העובדה שהיא נתנה להם בטחון עצמי והביאה לשיפור הישגים ושיפור של יחסים עם חברים. 

תאטרון

  • קבוצת תיאטרון בובות לילדי גן – הילדים התנסו בבניית בובות תיאטרון, תוך חוויה של צפייה בהצגות תיאטרון בובות והתנסות הפעלת בובות.
  • סדנת תיאטרון לנערות – מפגשים יצירתיים של עבודה בתיאטרון, משחקי תיאטרון, עבדוה על דמויות וסיטואציות.

מוסיקה

  • כמה עשרות ילדים ובני נוער לקחו חלק בשיעורי נגינה פרטניים בכלי נגינה שונים כמו תופים, פסנתר, גיטרה ועוד. התלמידים התקדמו מאוד במהלך השנה ומלבד השיעורים הפרטניים הם משתתפים בשיעורי תאוריה. המתקדמים ביניהם, אלו הלוקחים חלק כבר שנה שנייה בתכנית, הצטרפו לתזמורת מרכז הנוער ולהרכבים שונים הפועלים שם. 
  • קבוצה של בני נוער מהישיבה התיכונית השתתפו בתכנית מיוחדת "לנגן ביחד" – סדנאות מוסיקה שכללו התנסות בנגינה, הקשבה, והבנה של הקשר שין יצירות מופת לבין ההבעה שלנו כאן ועכשיו.

פעילות הורים

בכל התוכניות שילבנו פעילות עם הורים. בחלק מהן ההורים לקחו חלק במפעל שבו היו שותפים ליצירה עם הילדים ובחלק יותר כצופים. בעיצומה של התכנית קיימנו מפגש הורים שבו לקחו חלק עשרות הורים ובו שמנו את הדגש על מוקמה של האומנות בהתפתחותם של הילדים ומוקמו של ההורה כשותף ותומך.

מופעים 

במהלך התכנית קיימנו מספר מופעים והצגות לכלל המשתתפים ובני משפחותיהם. הוריהם.
 
בתוכנית השתתפו כ- כ-350 ילדים ובני נוער וכ-150 הורים.

משתתפי התכנית, הוריהם ורכזי הקבוצות שפעלו בתכנית שיבחו את הפעילות וסיפרו עד כמה נהנו ואהבו לקחת חלק בפעילת אמנותית ותרבותית זו, אשר נתנה להם, לילדים ולבני הנוער, אפשרות להיחשף לתחומי אמנות רבים.
 
התוכניות פעלו  באחריות  חוה תורג'מן מנהלת הרווחה החינוכית ובשיתוף פעולה  עם מרינה רוזנר מנהלת המתנסים  וגדי בר עוז – מנהל מרכז המוזיקה ועל כך תודה.
תודה לאורנית ספקטור לוי- מנהלת התוכנית הארצית משה"ח  ולעופרה אגמון- מתכללת אגף שח"ר בעיר
 
בברכה,
חוה תורג'מן, מנהלת הרצף החינוכי    
גדי בר עוז, מתכלל התכנית
תכנית תרבות ואמהות
תכנית תרבות ואמנות
תכנית תרבות ואמנות
תכנית תרבות ואמנות
תכנית תרבות ואמנות